SPA je metóda fyzioterapie spojená s vodou, je to synonymum pre vodoliečbu, balneoterapiu a thalassoterapiu. SPA centrá obyčajne ponúkajú procedúry, ktoré využívajú minerálnu alebo morskú vodu, riasy, minerálne soli, liečivé bahno alebo liečivé byliny. Vývoj dnešných SPA centier začínal pestovaním hygieny v starovekom Grécku, cez osviežujúce procedúry, ktoré boli spoločenským vyžitím v antickom Ríme. Získané skúsenosti využívali Turci a Arabi na zdokonalenie termoterapie. Ďalší vývoj empirického charakteru prameňov minerálnych vôd vo vnútri európskeho kontinentu formou kúpeľov, zábalov a pitných režimov viedol až po známe kúpele a moderné hotely, ktoré nie sú závislé na zdrojoch morskej a minerálnej vody. Poznáme ich pod názvom SPA hotely.
Termálnu vodu využívali na našom území už v paleolite
Prvé doložené využívanie termálnych prameňov na Slovensku je z paleolitu pri Gánovciach, Banke a Moravanoch pri Piešťanoch, v Bojniciach a Dudinciach. Od 5. do 8. storočia na slovenské územie prenikali Slovania, ktorí mali dostatok vedomostí o parných a potných kúpeľoch. Po rozpade Rímskeho impéria došlo aj u nás k úpadku kúpeľníctva. Ožilo až koncom 14. storočia, kedy vznikali mestské parné kúpele označované ako STUBAE (Stuben). Prvé náznaky kúpeľnej liečby predstavovali malé bazéniky, vyhĺbené jamy a kade s teplou vodou pod holým nebom (Turčianske Teplice, Dudince, Piešťany, Rajecké Teplice). Ako jedny z prvých vznikli v roku 1351 kúpele pri teplých prameňoch neďaleko Dolnej Štubne s názvom termálnej vody toplucha (teplica). V roku 1402 sa začal používať názov Thermae Thurocienses (Turčianske teplé kúpele). Od roku 1376 sa uvádza v literatúre osada Rajecké Teplice.
Ide o filozofiu, dizajn a program
Filozofia SPA sa odvíja od prostredia a predpokladu prirodzených služieb charakteristických pre danú lokalitu. Dizajn sa odvíja od filozofie a stanovených programov v nadväznosti na stanovené komunikačné línie procedúr. Program musí stáť na pevne daných pilieroch. Význam filozofie SPA v súčasnosti stúpa v dôsledku nárastu civilizačných chorôb a stresu, pretože pôsobí aj ako harmonizujúci prvok, ktorý dáva procesy a stavy v ľudskom organizme do vyvážených pomerov. SPA nie je len moderný trend, ale aj prostriedok na regeneráciu síl potrebných na dosiahnutie maximálnych výkonov vo všetkých oblastiach ľudskej činnosti. Na záver treba zdôrazniť, že SPA je jedna z metód využívaných v rámci wellnes a vďaka svojej väzbe na vodu môže byť pre každé centrum originálne. Problém súčasnej doby je, že mnohí budúci majitelia rozmýšľajú o dobudovaní alebo vybudovaní SPA centier intuitívne správne. Nedostatočne však konzultujú svoje predstavy so SPA konzultantmi a zamestnávajú nedostatočne fundovaných manažérov. V dôsledku toho sú tieto centrá často nedostatočne využívané a stávajú sa ekonomickou záťažou pre svojich majiteľov.
Pre viac informácií o ubytovaní vo Veľkom Mederi kliknite TU.